تقویم رومیزی

امروزه مجموعه گسترده ای از انواع مختلف تقویم و سررسید در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته و شما با انتخاب یکی از آنها فرصت این را دارید تا به مدت یک سال، برند خود را در مقابل چشمان مشتریان تان داشته باشید .تقویم رومیزی یکی از رایج ترین و کاربردی ترین انواع سالنامه ها بوده و از نظر شکل ظاهری و کاربری، منحصر به فرد می باشد. کمتر میزی را می توان یافت که پذیرای یکی از انواع آنها نباشد. ظاهر زیبا، دسترسی آسان به صفحات و امکان یادداشت بر روی آن، باعث شده که این نوع سالنامه، بیشتر مورد توجه باشد.

انواع تقویم رومیزی

در مجموع می توان سه دسته برای تقویم رومیزی در نظر گرفت:

  • تقویم رومیزی اداری
  • تقویم زیر دستی
  • تقویم رومیزی پایه دار

 

تقویم رومیزی اداری

این نوع تقویم رومیزی در سایز 12*8.5 ارائه می گردد. معمولا به صورت روز شمار بوده که تاریخ شمسی، قمری و میلادی را شامل می گردد؛ برای داخله از کاغذ تحریر 70 گرم استفاده می شود، صحافی آن به صورت پانچ بوده و برروی پایه 2 حلقه ای قرار می گیرد.

برای اختصاصی کردن این نوع تقویم رومیزی در تیراژ بالا می توان لوگو را در تمام صفحات چاپ نمود و در تیراژهای پایین تر از لت گلاسه یا تحریر استفاده کرد.

 

تقویم زیردستی

سایز استاندارد برای تقویم های زیر دستی 30*45 و 35*50 می باشد، به صورت هفته شمار بوده (52 برگی) که برگه ها به صورت سرچسب و یا فنر داخل پایه قرار می گیرد، می توان از جنس مقوا، چوب و روکش چرم و گالینگور برای پایه استفاده نمود.

استفاده از لت گلاسه و چاپ ترام در صفحات نیز می تواند خدمات اختصاصی این نوع تقویم باشد.

 

تقویم رومیزی پایه دار

پرطرفدارترین تقویم رومیزی را می توان تقویم رومیزی پایه دار نام برد که برروی پایه سه گوش نصب می گردد؛

معمولا به صورت ماه شمار بوده و دارای برگه های 12 تا 13 لتی می باشد که از گلاسه 250 یا 300 گرم استفاده می شود. نوع هفته شمار آن نیز وجود که البته به دلیل زیاد شدن لت ها و بزرگ شدن فنر، قطر تقویم رومیزی زیاد شده و قیمت آن نیز بالاتر می رود. به طور معمول از دو نوع پایه برای تقویم رومیزی استفاده می شود: پایه سخت (مقوای سخت به همراه روکش) و پایه نرم

پایه سخت: این نوع پایه شامل پایه سلفونی، گالینگور، چرمی و چوبی می شود.

  • پایه سلفونی: در این نوع، کاغذ گلاسه سبک چاپ گردیده، سلفون کشیده شده و بر روی مقوا چسبانده می شود؛ خصوصیت این نوع پایه، قابلیت چاپ اختصاصی با طرح و رنگ دلخواه شماست.
  • پایه گالینگور: همانطور که از نامش پیداست، به جای استفاده از کاغذ گلاسه با روکش سلفونی از گالینگور برای روکش پایه استفاده می شود.
  • پایه چرمی و چوبی: در این نوع نیز روکش چرمی برای پایه استفاده شده، اما روال زیادی ندارد. در پایه چوبی نیز از تخته ام دی اف یا چوب برای پایه استفاده می شود.

پایه نرم: استفاده از پایه نرم بیشتر به جهت کاهش هزینه تمام شده تقویم رومیزی در تیراژهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد؛ به این صورت که از مقوای اینور بورد 400 گرم یا گلاسه سنگین (به طور معمول) برای پایه استفاده می شود؛ اما ایراد این نوع پایه این است که چون وزن پایه در بیشتر اوقات از لت های متصل به آن کمتر می شود، از استحکام و ایستایی مناسبی برخوردار نیست.

 

سایز تقویم رومیزی

تقویم رومیزی را در سایزهای دلخواه می توان تولید کرد و از روال خاصی پیروی نمی کند؛ اما برای مقرون به صرفه بودن، سعی کنید ازنمونه هایی که شرکت های تولید کننده ارائه می دهند انتخاب کنید تا از پرداخت هزینه اضافی برای سایزهای خاص جلوگیری کرده باشید.

 

انواع تقویم رومیزی

برای تولید تقویم رومیزی به طور اختصاصی گزینه های متعددی وجود دارد که درادامه به توضیح آن می پردازیم.

 

چاپ لت ها به صورت اختصاصی

شرکت هایی که قصد سفارش تقویم رومیزی در تیراژ های بالا(در سالنامه برگ از حداقل 500 تا این امکان وجود دارد) را دارند، تمایل دارند که عکس محصولات و تبلیغات شان روی صفحات گلاسه چاپ گردد. برای این کار شما دو گزینه در اختیار دارید:

  • اینکه بر روی کل صفحات عکس محصولات، نماد و شعار تبلیغاتی خود را چاپ کنید.
  • یک یا دو لت گلاسه را به صورت اختصاصی چاپ کرده و به تقویم رومیزی اضافه کنید.

 

مد نظر داشته باشید که در چاپ اختصاصی، شما می توانید از فضای روی لت گلاسه (معمولا کادر کوچکتر) و پشت لت (به صورت تمام صفحه) جهت چاپ استفاده کنید.

 

چاپ آستر تقویم رومیزی

معمولا تقویم رومیزی 12 برگ دارد و برگ سیزدهم نیز به عنوان آستر یا کاور به آن اضافه می شود که هم می تواند از جنس لت های داخلی و هم کاغذ فانتزی باشد. برای اختصاصی کردن آستر می توان از چاپ لت به صورت اختصاصی و یا ضرب طلاکوب و نقره کوب یا چاپ سیلک برروی کاغذ فانتزی استفاده نمود.

 

چاپ برروی پایه

چاپ اختصاصی

در تقویم رومیزی های پایه سلفونی یا پایه غیرسخت، می توانید به صورت اختصاصی طرح مورد نظر خود را روی پایه چاپ کنید و علاوه بر آن از خدمات پس از چاپ نظیر یووی موضعی و… نیز جهت زیباتر نمودن پایه بهره ببرید.

برای کاهش هزینه اختصاصی کردن تقویم رومیزی و یا سفارش در تیراژهای پایین می توانید از چاپ طلاکوب، نقره کوب، سیلک و یا اضاقه نمودن پلاک به همراه حکاکی لیزری استفاده کنید که در این روش برند مجموعه واطلاعاتی که شما مایل به چاپ آن هستید بر روی پایه درج می گردند.

 

صحافی تقویم رومیزی

برای صحافی تقویم رومیزی از صحافی پانچ و فنر استفاده می شود، جهت زیباتر شدن تقویم رومیزی می توان از فنرهای رنگی و یا فنر دو تکه استفاده نمود؛ استفاده از رنگ های جذاب برای داخل پایه تقویم رومیزی نیز تاثیر بسیاری در زیبا شدن ظاهر آن دارد.

 

در برخی مواقع جهت افزایش کارآیی تقویم، به آن یادداشت اضافه می کنند. این موضوع به دو روش امکان پذیر است: یکی اینکه با بزرگتر گرفتن پایه، یادداشت ها را کنار لت گلاسه روی پایه صحافی کرد و یا اینکه با اضافه کردن یک لت اضافی به صورت افقی به پایه تقویم رومیزی، یادداشت ها را روی لبه پایه می چسبانند. البته باید در نظر داشت که اضافه نمودن یادداشت و پایه افقی به تقویم رومیزی هزینه تمام شده آن را افزایش می دهد.

با ذکر منبع در هنگام انتشار دوباره ، به حقوق نگارندگان آن احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

− 3 = 1

ارسال نظر