تقویم

تقویم 99 در یک نگاه

تقویم 99
فروردین

تقویم فروردین 99

1 فروردین آغاز نوروز – شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع)

2 فروردین عید نوروز

3 فروردین عید نوروز – مبعث حضرت رسول اکرم (ص)

4 فروردین عید نوروز

9 فروردین ولادت حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

10 فروردین ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز

11 فروردین ولادت حضرت امام زین العابدین (ع)

12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران

13 فروردین روز طبیعت

17 فروردین ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان

21 فروردین ولادت حضرت قائم (عج) و روز جهانی مستضعفان

29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی

اردیبهشت

تقویم اردیبهشت 99

1 اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی

10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس

12 اردیبهشت شهادت استاد مرتضی مطهری – روز معلم – روز جهانی کار و کارگر

15 اردیبهشت وفات حضرت خدیجه (س)

20 اردیبهشت ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و روز اکرام

23 اردیبهشت شب قدر

24 اردیبهشت ضربت خوردن حضرت امام علی (ع)

25 اردیبهشت شب قدر

26 اردیبهشت شهادت حضرت امام علی (ع)

27 اردیبهشت شب قدر

28 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

خرداد

تقویم خرداد 99

2 خرداد روز جهانی قدس

4 خرداد عید سعید فطر

5 خرداد تعطیل به مناسبت عید سعید فطر

14 خرداد رحلت حضرت امام خمینی (ره)

15 خرداد قیام خونین 15 خرداد

28 خرداد شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)

تیر

تقویم تیر 99

3 تیر ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختران

13 تیر ولادت حضرت امام رضا (ع)

31 تیر شهادت حضرت امام محمد تقی (ع)

مرداد

تقویم تیر 99

1 مرداد سالروز ازدواج حضرت امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

7 مرداد شهادت حضرت امام محمد باقر(ع)

9 مرداد روز عرفه

10 مرداد عید سعید قربان

15 مرداد ولادت حضرت امام علی النقی الهادی (ع)

18 مرداد عید سعید غدیر خم

20 مرداد ولادت حضرت امام موسی کاظم (ع)

31 مرداد آغاز سال 1442 هجری قمری – روز جهانی مسجد

شهریور

تقویم شهریور 99

8 شهریور تاسوعای حسینی

9 شهریور عاشورای حسینی

11 شهریور شهادت حضرت امام زین العابدین (ع)

دانلود والپیپر تقویم
تبلیغات
مهر

تقویم مهر 99

17 مهر اربعین حسینی

25 مهر رحلت حضرت رسول اکرم (ص) – شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

26 مهر شهادت حضرت امام رضا (ع)

27 مهر هجرت حضرت رسول اکرم (ص) از مکه به مدینه

آبان

تقویم آبان 99

4 آبان شهادت حضرت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج)

8 آبان ولادت حضرت رسول اکرم (ص) به روایت اهل سنت

13 آبان ولادت حضرت رسول اکرم (ص) – ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع)

آذر

4 آذر ولادت حضرت امام حسن عسکری (ع)
6 آذر وفات حضرت معصومه (س)
16 آذر روز دانشجو
30 آذر ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار – شب یلدا

دی

تقویم دی 995 دی ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)

12 دی آغاز سال 2021 میلادی

28 دی شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

بهمن

تقویم بهمن 99

12 بهمن بازگشت امام خمینی (ره) به ایران و آغاز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی

15 بهمن ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن

22 بهمن پیروزی انقلاب اسلامی ایران

25 بهمن ولادت حضرت امام محمد باقر (ع)

27 بهمن شهادت حضرت امام علی النقی الهادی (ع)

اسفند

تقویم اسفند 99

4 اسفند ولادت حضرت امام محمد تقی (ع)

7 اسفند ولادت حضرت امام علی (ع)

9 اسفند ارتحال حضرت زینب (س)

19 اسفند شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع)

21 اسفند مبعث حضرت رسول اکرم (ص)

27 اسفند ولادت حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

28 اسفند ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)

29 اسفند ولادت حضرت امام زین العابدین (ع) – روز ملی شدن صنعت نفت ایران

دانلود والپیپر تقویم
تبلیغات

توضیحات تکمیلی مناسبت های تقویم 99 :

برای سفارش تقویم رومیزی و سررسید سال آینده همین حالا اقدام نمایید.

نوروز :
نوروز به اولین روز سال شمسی اطلاق می شود. در تقویم این روز مطابق با روز اول فروردین می باشد. جشن شروع سال جدید خورشیدی در این روز برگزار می شود و یکی از قدیمی ترین جشن های باستانی ایران می باشد. امروزه نیز جشن نوروز در ایران و بسیاری از کشورهای همسایه برگزار می گردد.

 

حضرت امام محمد باقر علیه السلام :
امام محمد باقر (ع) امام پنجم شیعیان است. پدر ایشان امام سجاد (ع) و پسر ایشان امام جعفر صادق (ع) می باشند. کنیه امام محمد باقر (ع) ، او جعفر بوده و ایشان ملقب به باقرالعلوم می باشند. امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجری شمسی و در شهر مدینه دیده به جهان گشوده است. ایشان نخستین امام شیعه از نسل هر دو نوه پیغمبر ( امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام ) می باشند.

 

روز جمهوری اسلامی ایران :
در روز دوازدهم فروردین، نتایج رای گیری انجام شده در ایران برای انتخاب نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و با بیش از 98 درصد رای آری، این روز در تقویم به عنوان روز جمهوری اسلامی ایران اعلام گردیده و تعطیل رسمی اعلام شد.

 

روز طبیعت :
روز سیزدهم فروردین که از دوران قدیم با نام سیزده به در نامیده می شد، پس از انقلاب با نام رسمی “روز طبیعت” در تقویم ثبت شده و تعطیل رسمی اعلام شد. سیزده به در آخرین روز از جشن های نوروزی بوده و از مرسومات این روز، بیرون آمدن از خانه و مراجعه به طبیعت برای راندن نحسی می باشد.

 

حضرت امام محمد تقی علیه السلام :
نهمین امام شیعیان، امام محمد تقی (ع) می باشد. ایشان به بخشندگی (جواد) و پرهیزگاری (تقی) شهرت داشته اند. پدر ایشان امام رضا (ع) و پسر ایشان امام هادی (ع) می باشند. از ایشان با نام ابوجعفر نیز یاد می شود. ایشان در شهر مدینه و در سال یکصد و نود و پنج هجری قمری به دنیا آمده اند.

 

حضرت امام علی علیه السلام :
امام علی (ع) اولین امام شیعیان و عموزاده و داماد پیامبر مکرم اسلام می باشند. علی ابن ابی طالب 23 سال قبل از شروع تاریخ هجری قمری چشم به جهان گشود و در سال 40 هجری به شهادت رسید. حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها همسر ایشان و امامان حسن (ع) و حسین (ع) فرزندان ایشان می باشند. روز ولادت و شهادت حضرت علی (ع) درتقویم تعطیل رسمی اعلام شده است.

 

حضرت زینب سلام الله علیها :
حضرت زینب سلام الله علیها خواهر امام حسین (ع) و امام حسن (ع) می باشد. ایشان از بانوان مورد احترام نزد مسلمانان شیعه هستند. مادر ایشان حضرت فاطمه زهرا (س) و امام علی (ع) هستند. حضرت زینب از همراهان امام حسین (ع) در واقعه کربلا بوده اند. حضرت زینب سلام الله علیها در سال شصت و دو قمری دیده از جهان فروبسنتد.

 

حضرت امام موسی كاظم علیه السلام :
امام موسی کاظم علیه السلام فرزند امام جعفر صادق (ع) و امام هفتم مسلمانان شیعه می باشند. از القاب ایشان می توان ابوعبدالله، ابوابراهیم و ابوالحسن اشاره کرد. ایشان در سال یکصد و بیست و هشت قمری در ابوا دیده به جهان گشودند و نه تنها در میان شیعیان، بلکه درمیان اهل سنت نیز به عنوان فردی عالم در حوزه مسائل دینی شناخته می شوند.

 

حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله :
حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر (پیامبر خاتم) و رسول یکتا پرستی و تحویل دهنده کتاب مقدس قرآن از سوی خداوند می باشد. ایشان دین اسلام را تاسیس نموده اند. حضرت محمد (ص) در مکه به دنیا آمده و در مدینه دیده از جهان فروبستند. سالروز ولادت و وفات آن حضرت در تقویم رسمی ایران تعطیل رسمی می باشد.

 

حضرت امام حسین علیه السلام :
امام حسین علیه السلام، امام سوم مسلمانان شیعه بوده و نوه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می باشند. پدر حضرت اباعبدالله علیه السلام، حضرت علی (ع) و مادر ایشان حضرت فاطمه سلام الله می باشند. ایشان در سال چهارم قمری به دنیا آمده و در سال شصت و یک هجری قمری در واقعه کربلا به شهادت رسیدند. مسلمانان شیعه آن حضرت را سیدالشهدا (سرور شهیدان) نیز می نامند. شهادت ایشان مصادف با روز عاشورا بوده و در تقویم به عنوان تعطیل رسمی ثبت شده است.

 

حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام :
حضرت عباس علیه السلام پسر حضرت علی (ع) و حضرت ام البنین سلام الله علیها و برادر کوچک امام حسین علیه السلام می باشد. لقب ایشان قمر بنی هاشم و کنیه آن حضرت، ابوالفضل است. علت محبوب بودن آن حضرت در میان مسلمانان شیعه، حضور در کنار امام حسین (ع) در واقعه کربلا و رشادت و دلاوری ایشان در این واقعه است. آرامگاه حضرت ابوالفضل در کربلا است. ایشان در روز عاشورا به شهادت رسیده اند.

 

حضرت امام زین العابدین علیه السلام :
چهارمین امام مسلمانان شیعه امام زین العابدین علیه السلام می باشند. شهرت ایشان سجاد است. امام زین العابدین (ع) نوه حضرت علی (ع) و فرزند امام حسین (ع) است. ایشان در شهر مدینه دیده به جهان گشوده و در صحرای کربلا پدر خود را همراهی نموده اند. امام زین العابدین علیه السلام به دلیل بیماری در جنگ واقع در کربلا حضور نیافتند.

 

استاد مرتضی مطهری :
استاد مطهری در تاریخ سیزدهم بهمن ماه سال 1298 دیده به جهان گشوده و در یازدهم اردی بهشت سال 58 ترور شده است. ایشان از تئوری پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بوده اند. شهادت استاد مطهری در تقویم با عنوان روز معلم درج شده است.

 

حضرت علی اكبر علیه السلام :
حضرت علی بن حسین علیه السلام پسر بزرگ امام حسین علیه السلام است. ایشان در سنین جوانی و در زمانی که فقط بیست و پنج سال سن داشتند همراه با پدر خود در نبرد کربلا حاضر شده و در روز دهم محرم سال شصت و یک هجری قمری به شهادت رسیدند.

 

حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه :
حجت ابن الحسن عج الله تعالی فرجه الشریف فرزند امام 11 ام شیعیان (ع) می باشند. ایشان امام آخر شیعیان و همان مهدی موعود (عج) می باشند. حضرت قائم همنام پیامبر عظیم الشان اسلام بوده و کنیه ایشان ابوالقاسم است. از القاب ایشان می توان به امام زمان، صاحب الزمان و ولی عصر (عج) اشاره کرد. ولادت ایشان در روز 15 شعبان با نام نیمه شعبان شناخته شده و در تقویم رسمی ایران تعطیل می باشد.

 

فتح خرمشهر :
پس از پانصد و هفتاد و هشت روز اشغال و در تاریخ 3 خرداد سال 61 شمسی آزادسازی شهر خرمشهر صورت پذیرفت. آزاد سازی خرمشهر در نتیجه عملیات بیت المقدس که عملیاتی مشترک میان ارتش و سپاه بود حاصل آمد. پس از این آزادسازی و انتشار جهانی خبر آن، جایگاه عراق در مذاکرات جنگ بسیار تضعیف شد.

 

حضرت امام خمينی رحمه الله علیه :
امام خمینی رحمه الله علیه نخستین رهبر و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران بوده اند. ایشان در سال 1281 دیده به جاهن گشوده و در تاریخ سیزدهم خرداد شصت و هشت از دنیا رفتند. ایشان از مراجع تقلید شیعیان و تا پایان زندگی، رهبر ایران بودند.

 

قیام خونین 15 خرداد :
پس از بازداشت امام خمینی رحمه الله علیه در سال 42 هجری شمسی، مردم تهران و قم بر علیه دولت وقت دست به تظاهرات زدند. در اثر برخورد نیروهای شهربانی با تظاهرکنندگان، این تظاهرات به زد و خورد انجامیده و موجب به خاک و خون کشیده شدن هواداران آیت الله خمینی (ره) گشت. این قیام نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده و روز پانزدهم خرداد در تقویم ایران، تعطیل رسمی می باشد.

 

حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام :
حسن ابن علی علیه السلام دومین امام مسلمانان شیعه است. کنیه ایشان ابومحمد و لقب ایشان مجتبی است. امام حسن (ع) فرزند امام علی (ع) و نوه پیامبر عظیم الشان اسلام می باشد. ایشان از اهل بیت و پنج تن آل عبا هستند.

 

شب قدر :
شب قدر یکی از شب های نوزدهم، بیست و یکم، بیست و سوم و یا بیست و هفتم ماه مبارک رمضان است. 3 واقعه بزرگ در این شبها اتفاق افتاده است : نازل شدن قرآن کریم بصورت یکجا، رقم خوردن تقدیر زندگانی افراد برای سال پیش رو و شهادت حضرت علی (ع) در روز بیست و یکم رمضان. گویند در صورت توبه، گناهان مسلمانان توسط خداوند متعال بخشیده می شود.

 

روز جهانی قدس :
حضرت امام خمینی (ره) جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس معرفی نموده اند. هدف از این روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین می باشد.

 

عید سعید فطر :
اولین روز شوال (پایان ماه مبارک رمضان) عید سعید فطر می باشد. این روز یکی از اعیاد مهم در میان مسلمانان به شمار می آید. پرداخت زکات در این روز واجب و روزه گرفتن در آن حرام است.

 

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام :
امام صادق علیه السلام امام ششم مسلمانان شیعه و فرزند امام محمد باقر علیه السلام می باشند. ایشان به امام جعفر صادق علیه السلام نیز معروف هستند. امام صادق (ع) در سال هشتاد و سه قمری در شهر مدینه به دنیا آمده و در سال یکصد و چهل و هشت قمری توسط خلیفه عباسی منصور دواقینی در همان شهر مدینه به شهادت رسیدند. شهادت امام صادق در تقویم ، به عنوان تعطیل رسمی ثبت شده است.

 

حضرت معصومه سلام الله علیها :
حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها فرزند امام کاظم (ع) و یکی از بانوان مقدس و مورد احترام در میان مسلمانان می باشند. آرامگاه حضرت فاطمه معصومه (س) در شهر قم در ایران قرار دارد.

 

حضرت امام رضا علیه السلام :
امام رضا (ع) (ملقب به ابوالحسن (ع)) امام هشتم مسلمانان شیعه و فرزند امام موسی کاظم علیه السلام می باشند. ایشان متولد شهر مدینه بوده و در توس شهید شده اند. نام روستای محل شهادت ایشان بعدا به نام مشهد تغییر داده شد. حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) سالیانه محل زیارت میلیون ها مسلمان از سراسر جهان می باشد.

 

عید سعید قربان :
روز دهم ذی الحجه یا همان عید قربان یکی از بزرگترین اعیاد در میان مسلمانان است. مسلمانان در این روز گوسفند، شتر و یا گاو قربانی نموده و گوشت ان را خیرات می کنند. جشن های برگزار شده در این عید سعید، بیاد حضرت ابراهیم علیه السلام است که برای فرمانبرداری از خداوند اقدام به قربانی نمودن فرزند خود حضرت اسماعیل علیه السلام نمود و به اذن خداوند این عمل صورت نپذیرفت.

 

حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام :
امام علی النقی علیه السلام (ملقب به امام هادی (ع)) امام دهم مسلمانان شیعه و فرزند امام محمد تقی علیه السلام می باشند. ایشان تا سن 30 سالگی در شهر مدینه به تدریس مشغول بوده و سپس به دلیل درخواست خلیفه وقت به شهر بغداد عزیمت نمودند. ایشان پس از فشارهای فراوان به شهادت رسیده و در شهر سامرا به خاک سپرده شده اند. از امام هادی (ع) چندین رساله و زیارت بجای مانده است.

 

عید سعید غدیر خم :
عید غدیر روی اعلام جانشینی حضرت علی علیه السلام توسط پیامبر اسلام (ص) می باشد. در این روز حدیث “هر آن که من سرپرست اویم ، این علی سرپرست اوست.” توسط پیامبر (ص) بیان شده و حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین خود معرفی نموده اند. این روز هر ساله توسط شیعیان جهان جشن گرفته می شود.

 

تاسوعای حسینی :
روز 9ام ماه محرم با عنوان تاسوعا شناخته می شود. تاسوعا یک روز قبل از عاشورا بوده و آخرین روزی است که شبانگاه آن توسط امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان درک شده است. این روز همانند عاشورا توسط مسلمانان شیعه گرامی داشته شده و در آن مراسم عزاداری برگزار می گردد.

 

عاشورای حسینی :
دهمین روز محرم در تقویم با عنوان عاشورا شناخته شده و روز عزاداری و سوگواری مسلمانان شیعه است. دلیل سوگواری شیعیان در این روز، مجموعه وقایع محرم سال شصت و یک هجری قمری می باشد که در پی آن، امام حسین علیه السلام و یاران وفادار ایشان در صحرای کربلا به شهادت رسیدند.

 

اربعین حسینی :
چهلمین روز شهادت امام حسین علیه السلام و یاران با وفای ایشان در صحرای کربلا، مصادف با بیستم صفر، اربعین حسینی نام دارد. گفته می شود که اسیران واقعه کربلا در این روز در مسیر برگشت از شهر شام، به زیارت محل شهادت امام حسین علیه السلام در کربلا رفته اند. مسلمانان شیعه در این روز به عزاداری و سوگواری می پردازند.

 

حضرت امام حسن عسکری علیه السلام :
امام حسن عسکری علیه السلام، یازدهمین امام مسلمانان شیعه و پدر حضرت ولیعصر عج الله تعالی فرجه شریف می باشند. ایشان در یک اردوگاه نظامی در شهر سامرا به صورت اجباری مقیم بوده اند و به همین دلیل لقب عسکری به ایشان نسبت داده شده است.

 

شب یلدا :
شب یلدا جشنی ایرانی است که در بلندترین شب سال (در نیم کره شمالی کره زمین) برگزار می شود. به این شب، چله نیز گفته می شود. در حقیقت یلدا حد فاصل زمانی میان غروب آفتاب آخرین روز پاییز و طلوع آفتاب اولین روز زمستان است. میهمانی های خانوادگی، فراهم دیدن شام، خوردن میوه و آجیل، گفتن قصه و تفال به دیوان اشعار حافظ از سنت های این شب نزد ایرانیان است.

 

حضرت عیسی مسیح علیه السلام :
حضرت عیسی مسیح (ع) از پیامبران اولوالعزم و صاحب کتاب انجیل است. ایشان پیامبر مسیحیان جهان و آخرین پیامبر پیش از حضرت محمد (ص) می باشند. معجزات بسیاری از حضرت مسیح (ع) نقل شده است. همچنین ایشان از بشارت دهندگان ظهور پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله بوده اند.

 

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها :
حضرت فاطمه سلام الله علیها از پنج تن آل عبا می باشند. پدر ایشان حضرت محمد صلی الله علیه و آله و مادر ایشان حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها هستند. ایشان همسر حضرت علی علیه السلام هستند. حضرت فاطمه (س) از چهارده معصوم بوده و امام حسن (ع) و امام حسین (ع) فرزندان ایشان بوده اند.

 

پیروزی انقلاب اسلامی ايران :
در روز 22 بهمن سال 1357 هجری شمسی با حضور و مشارکت اقشار مردم ایران اعم از روحانیون ، دانشجویان ، اساتید ، کارگران و سایر مردم که مخالف رژیم پهلوی بودند، انقلاب صورت پذیرفت و حکومت ستمگر شاهنشاهی را واژگون کرد و پس از آن در ایران نظام جمهوری اسلامی با رهبری روحانی شیعه حضرت امام خمینی رحمه الله علیه جایگزین آن نظام پادشاهی شد و به دلیل حضور برجسته و تفکرات شخصیت های اسلامی این انقلاب ضد سلطنتی را به نام انقلاب اسلامی ایران خواندند. این روز در تقویم تعطیل رسمی اعلام شده است.

 

حضرت ام البنین سلام الله علیها :
ام البنین به معنای مادر پسران است که آن حضرت پس از ازدواج با حضرت علی (علیه السلام) به این نام مشهور شدند. نام ایشان فاطمه بود. فاطمه (س) دختری تقوا پیشه بود و اولیای ایشان از خاندان بنی کلاب که از اجداد حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) بودند . ایشان مادر حضرت عباس (ع) فرزند حضرت علی (علیه الاسلام) بودند.

 

روز ملی شدن صنعت نفت ایران :
در تاریخ هفدهم اسفند ماه سال یک هزار و سیصد و بیست و نهم هجری شمسی پیشنهاد قانون ملی شدن نفت به مجلس ارائه شد و این پیشنهاد هجده روز بعد در تاریخ بیست و نهم اسفند ماه سال یک هزار و سیصد و بیست و نهم هجری شمسی توسط مجلس سنا تصویب و سپس قانونی شد. این روز در تقویم تعطیل رسمی است.

53 دیدگاه

 1. تشکر از زحماتتون پی دی افش رو هم بزارید لطفا
  چه ایده جالبی که اخرش توضیحات تکمیلی هر مناسبت رو خیلی مختصر نوشتید
  احسنتم طیبه الله فی انفسکم

 2. عالی بود فقط یک اشتباه تایپی درخصوص توضیح تکمیلی تولد حضرت عباس دارید لطفا خیلی دقت کنید.
  درکل فوق العاده بود.ممنون

  • آره، در خصوص تولد حضرات قبلی و فعلی باید خیلی دقت کرد وگرنه دنیا به آخر میرسه، اون موقع دیگه حضرات فعلی نمیتونن به جنایات و چپاول ادامه دهند!

 3. اميدوارم سال متفاوت و عالى ترى نسبت به گذشته باشه و سرشار از رزق و روزى و فراوانى و نعمت و بركت باشه

 4. سلام
  کاش قدری این تعطیلات کمتر میشد تا بازدهی کاری بالاتر می رفت، در تقویم سال 1398 هم تعطیلات زیاد هست به هر حال ممنون که این قدر کامل تقویم سال 98 را گذاشتید

 5. سلام باس\اس میگویند گذاشتهاها گذاشت ولی به نظربندازگذاشتاهاهم اگرزنده بودنند خوبیهیش خوب رفتار.گفتار.خلاصه اگرمحروم شده باشند رحشان دعا کردوازکارهای خوبشان قدرگذاری کرد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

93 − 87 =

ارسال نظر