سررسید 1400 و سالنامه 1400کاغذ سررسید

سررسیدها دفترچه های یادداشتی هستند که در آن اطلاعات فراوان و گوناگونی از قبیل تاریخ وقایع گوناگون داخلی و خارجی، شماره و کد تلفن شهرها و کشورهای جهان، اطلاعات عمومی و مسائلی از این دست را درون خود جای می دهند. شما می توانید سالنامه یا سررسیدهایی با موضوعات مختلف و یا حتی مرتبط با رشته تحصیلی و شغلی خود تهیه کنید. همچنین در بازار، سررسیدهای ورزشی نیز به وفور در دسترس کاربران قرار گرفته که مخاطبین خاص خودشان را دارند. در قسمت چاپ، سررسیدها را به سه بخش تقسیم بندی می کنند، بخش آغازین مقدمه سررسید است که معمولا اطلاعات دارنده سررسید را ثبت می کند، بخش دوم صفحات داخلی که شامل تاریخ و بخشی است که یادداشت های کاربران در آنجا انجام می شود و در نهایت نیز بخش پایانی سررسید که معمولا با شماره تلفن ها و کدهای شهرها و کشورهای ایران و جهان پر شده است. در ادامه این مقاله با انواع کاغذ سررسید آشنا خواهید شد.

معرفی انواع کاغذ سررسید

در سررسید از کاغذهای مختلفی استفاده می شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

کاغذ تحریر سفید در سررسیدها

کاغذ تحریر سفید برای تولید سررسیدهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. در تهیه کاغذ سررسیدها اکثرا از کاغذهایی با گرماژ 70 گرمی استفاده می کنند. هر چه گرماژ کاغذ بیشتر باشد به نسبت قیمت و هزینه آن نیز افزایش می یابد، به صورت معمول و برای کاهش هزینه ها از کاغذهای 70 گرمی استفاده می کنند که بر اساس سفارش مشتری ها می تواند گرماژ آن تغییر پیدا کند. (هنگامی که گفته می شود کاغذی مثلا دارای گرماژ 70 است به این معنی است که یک صفحه به اندازه یک متر کاغذ، 70 گرم تخمین زده می شود)

کاغذ تحریر کرم در سررسیدها

کاغذ تحریر کرم نیز با گرماژ 70 و 80 در بازار موجود بوده و به نسبت کاغذ تحریر سفید از قیمت و کیفیت بالاتری برخوردار است،  سررسیدهای تولید شده با کاغذهای کرم به همین دلیل است که در بازار قیمت گرانتری نسبت به سررسیدهای سفید دارند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا از کاغذهای کرم در تهیه سررسید استفاده می کنند، باید بگوییم، یکی از دلایل استفاده از کاغذهای کرم این است که نور کمتری را انعکاس می دهد و در نتیجه فشار کمتری به چشم وارد کرده و آن را کمتر خسته می کند. علت دیگر استفاده از کاغذهای کرم، زیبایی و شکیل بودن بیشتر به نسبت کاغذهای سفید سررسیدها است. در تهیه کاغذهای کرم تعدادی از افراد سودجو کاغذهای بی کیفیت را رنگ کرده و با نام کاغذهای کرم به فروش می رسانند از این جهت هنگام خریداری کردن این سررسیدها از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. چنانچه در این سررسیدها از کاغذهای کرم تقلبی استفاده شده باشد، رنگ آن در صفحات مختلف متفاوت است و از زیبایی سررسید شما به صورت چشمگیری می کاهد.

کاغذ گلاسه در سررسیدها

کاغذهای گلاسه یکی از گران قیمت ترین انواع کاغذهای موجود در بازار است، که سررسیدهای آنها استفاده کاربردی چندان زیادی را ندارد. از سررسیدهایی که با کاغذ گلاسه تهیه شده اند در بیشتر موارد برای هدیه دادن استفاده می کنند و اکثرا جنبه تشریفاتی و تزیینی دارند. سررسیدهای با کاغذ گلاسه به صورت معمول، نسبت به بقیه سررسیدها از قیمت بالاتری برخوردار هستند. از کاغذهای گلاسه برای چاپ چهار رنگ استفاده می شود و مناسبترین گرماژی که جهت چاپ و تولید این سررسیدها مورد استفاده قرار می گیرد گرماژ 100 الی 135 گرمی است.

کاغذ کارتی در سررسیدها

مزیت بسیار مهم برای کاغذهای کارتی این است که چنانچه روی این کاغذها با خودکار مطلبی بنویسیم رنگ خودکار را پخش نمی کند و کار نوشتن بر روی آن بسیار آسان است. این امر مزیت کاغذ کارتی در مقایسه با کاغذهای گلاسه است، زیرا در کاغذهای گلاسه با یک بار دست کشیدن پس از نوشتن با خودکار، رنگ را روی کاغذ پخش کرده و جلوه نازیبایی به صفحه می بخشد. یکی از کاربردهای متداول کاغذهای کارتی تهیه و تولید تقویم های رومیزی و دفترهای تلفن است. مناسب ترین و بهترین گرماژ کاغذهای کارتی، گرماژ 230 گرمی است که در تهیه این سررسیدها مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت کاغذهای استفاده شده در سررسیدها

اگر برای تهیه کاغذ سری به بازارها زده باشید، متوجه خواهید شد که تعداد بسیار زیادی از کاغذهایی که در بازار موجود است، از طریق واردات از کشورهای دیگر تهیه می شوند. این کاغذها به شکل رول و شیت در دسترس خریداران قرار گرفته است. در کشور ما واردات کاغذ بازار پررونقی دارد. کشور اندونزی در صدر کشورهایی است که کاغذ با کیفیت بهتری به نسبت کشورهای دیگر برای انجام امور چاپی وارد می کند.

طراحی جلد سررسیدها

جلد سررسیدها انواع مختلفی از نظر جنس دارد که با توجه به درخواست و سلیقه مشتری متفاوت است.

جلد چرم سررسیدها

یکی از زیباترین و در عین حال پرفروش ترین جلدهای سرررسید، جلد چرمی است. سررسیدهای چرمی علاوه بر اینکه زیبایی منحصر به فردی دارند از دوام بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. جلدهای چرمی با اضافه شدن چاپ داغکوب و طلاکوب بسیار شکیل تر می شوند. بعضی از این چرم ها، چرم مصنوعی و بعضی دیگر چرم طبیعی هستند که مسلما قیمت سررسیدها با جلد چرم طبیعی به مراتب بالاتر از سررسیدهایی است که با جلد چرم مصنوعی تهیه و تولید می شوند.

جلد سلفونی سررسیدها

در طراحی جلد سلفون از جلدهای کاغذی محکمی که سلفون بر روی آنها کشیده می شود استفاده می کنند. اگر خواسته باشید طرح و رنگ های مختلفی در جلد سررسید خود داشته باشید این جلد، مناسب ترین گزینه برای شماست.

جلد جیر سررسیدها

شاید دوست داشته باشید که سررسیدتان را با جلد جیر انتخاب کنید، این پارچه ها به صورت متنوع و رنگارنگ در بازار به وفور یافت می شوند. برای چاپ اطلاعات خود بر روی این جلدها باید از چاپ لیزری و سیلک کمک بگیرید. جلدهای جیر نیز زیبایی منحصر به فرد خودشان را دارند.

 

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

ارسال نظر