مقالات تخصصی ویژه همکارانکاغذ چگونه تولید می شود؟

از خمیر گیاهانی مثل کتان یا پنبه یا الیفی مانندکنف ,یا از چوب درختان و یا از نخاله های زراعت پیشه گان یا گیاهانی مثل بامبو و… ماده ای ساخته میشود که به آن کاغذ گفته می‌شود.ما از کاغذ ئر مصارف گوناگون مصرف بالایی داریم.

برای دیدن نمونه محصولات تولید شده توسط سالنامه برگ با مرغوب ترین کاغذ به لینک زیر مراجعه کنید:

سالنامه سال 1400

در اصطلاح علمی عبارت است از تراکم الیاف سلولزی که به ‌طورنامنظم داخل یکدیگرتنیده شده و در نتیجه یک ماده فشرده را به وجود می اورد که در ابعاد و وزن های مختلف تولید می شود. ریشه واژه کاغذ برمیگردد به زبان پارسی و ذکر این لغت یا کلمه ورق در کتاب های قدیمی عربی بسیار فراوان دیده می‌شود. نوع چوب درختانی که برگ های سوزنی دارند به دلیل الیاف طولانی تر مناسب برای تولید خمیر کاغذ می باشد.

کاغذ چگونه تولید می شود؟

آیا تا به حال فکر کرده اید دفتری که روی آن نقاشی می کشید و نکته ای بروی آن می نویسید از چه چیزی ساخته شده است؟

کاغذی را بردارید، آن را پاره کنید و با دقت به لبه‌ی آن قسمتی که پاره شده نگاه کنید. الیاف نازک و مومانندی را می‌بینید که همانند الیاف های یک نمد پشمی، در هم تنیده‌اند، این رشته‌‌ها از ملوکولی به نام سِلولٌز ساخته شده‌اند. سلولز ملکولی نخ‌مانند و بلند است که پیکر گیاهان را می‌سازد. هر یک از رشته‌هایی را که در لبه‌ی پارگی کاغذ می‌بینید، از هزاران ملکول سلولز ساخته شده که مانند رشته‌های طناب به دور هم پیچیده‌اند.

ممکن است بگویید چطور کاغذ از چوب درختان تولید شده. چه طور میشود تنه درختی سفت و محکم به ورقه ای نازک و شفاف و روشن تبدیل شود

تولید کاغذ

مراحل ساخت

به این دلیل که چوب تنه درختان حجم زیادی از ماده ای به نام سلولز را دارا می باشد کاغذ را از آن می‌سازند،

در طی مراحل زیر درختان تبدیل به انواع کاغذ مورد استفاده در سطح جهان می شوند:

مرحله خمیرسازی کاغذ (Pulping):

برای کاغذسازی قبل از هرچیز نیاز داریم که چوب خام درخت بریده شده را طی مراحلی اماده می سازیم برای خمیر شدن. برای ساختن کاغذ، در مرحله اول تنه ی درختان که خشک می باشد را بریده و ریزه ریز می کنند.. بعد از مرحله اول، تکه های خرد شده را با آبی که دمای حرارت بالایی دارد و موادی خاص، مخلوط می کنند و به هم می زنند. با این کار خمیری شبیه خمیر نان، به دست می آید.

کاغذجداکردن پوست روی تنه و ورقه ورقه کردن (دیبارکینگ و چیپینگ):

در مرحله خمیر سازی پوست رویی درختان استفاده نمی شود بنابراین در همان ابتدا این پوست ها کنده شده و برای مصارف دیگر استفاده میشود. این تیکه های پوست را به قطعات ریز تر تقسیم و راهی تحقیق برای بازیابی بیشتر می کنند.

خمیرسازی بصورت شیمیایی و مکانیکی:

نام ماده اصلی و تشکیل دهنده چوب لیگنین می باشد که در لایه های نازک چوب موجود است در مرحله خمیر سازی این ماده باید جدا شود بنابراین لایه های جوب را می پزند به طوری که کامل پودر شود و این ماده از الیاف چوب خارج شود. در این فرآیند انرژی اضافی که از اینکار تولید میشود را به دستگاه آسیاب و دیگر قطعاتی که نیاز به انرژی لازم برای تولیدات فرعی دارند منتقل می‌کنند.

تمیز کردن:

در مرحله بعد فیبرهای کاغذ از طریق فرایندی به نام ECF فیلتر (که به معنی انعقاد و شناور سازی الکتریکی) خشک شده، غربال می شود و تولید خمیر کاغذ با استفاده از چوب هایی که طی مراحلی خورد کردیم آغاز می گردد .

هد باکس (سر جعبه):

دستگاهی که تولید خمیر در آن آغاز شده در قسمت عرضی شکافی کوچک دارد که از این قسمت مخلوطی از آب و فیبر را که به آن سرجعبه می گویندرا بروی یک توری سیمی میریزند

بخش سیمی:

خمیری که تولید شده است را روی یک توری فلزی می‌ریزند تا آب خودش را از دست بدهد. بعد از آن، خمیر را از لابه‌لای چند غلطک می‌گذرانند تا آب خود را بیش‌تر از دست بدهد. در نهایت پمپ‌های مکنده‌ی آبی وجود دارد که کمک میکند این خمیر کاملا اب خود را از دست داده و فرآیند تشکیل ورق انجام شود.

بخش فشرده سازی:

در این بخش که به حالت سیمی می باشد باعث می شود مجدد آب کاغذ گرفته شود. و ورق را برای مرحله خشک کردن آماده سازد.

خشك كردن:

در این مرحله خمیر چوبی که به حالت ورق در آمده از یک سری سیلندرهای غلتک مانند که به دمای بالاتر از 100 درجه سانتیگراد میرسد گذر میکند و اینکار باعث میشود، خمیر چوب به صورت ورقه‌ای دراز درآمده و با گذشتن از لابه‌لای غلطک‌های داغ، خشک بشود و برگه ا‌ی دراز به نام کاغذ از دستگاه بیرون بیاید.

کاغذ چگونه تولید می شود؟تبدیل کردن به کاغذ:

برای بررسی مقدار آب و دیگر آیتم هایی مانند ضخامت و یا سوراخ های موجود روی کاغذ دستگاهی وجود دارد که دارای سیستم هوشمند کامپیوتری می باشد. در صورتی کار تولید کاغذ را نهایی می دانیم که تمامی موارد موجود مانند مقدار آب مناسب، ضخامت یکسان در سطح کلی ورق و سوراخ ها کم باشد. اینگونه است که ورق به کاغذ تبدیل شده و وارد بازار میشود.

در برخی موارد در مراحل تولید کاغذ از مواد شیمیایی خاصی استفاده میکینیم تا بتوانیم انواع کاغذ را بسازیم. برای مثال اگر بخواهیم کاغذ نرم و سفیدی داشته باشیم خمیر را از غلتکی میگذرانیم که روی سطح آن را خاک چینی و آب فرا گرفته و دمای خیلی بالاتری داشته باشد یا برای جذب آب کمتر خمیر مواد شیمیایی به خصوصی اضافی میکنیم.

همچنین برای ساخت کاغذی محکم تر به مخلوط خمیر، پنبه اضافه میشود. اگر بخواهیم از خمیر کاغذ، دستمال کاغذی تولید کنیم باید ماده شیمیایی که میکروب زدا هست و باعث نرم شدن مخلوط میشود را به آن اضافه کنیم.

تکمیل و بسته بندی:

در این مرحله بسته به نیاز بازار رولهای کاغذ یا به صورت مستقیم به دست مصرف کننده میرسد و یا به صورت ورق‌ ورق برش می خورد به انواع مختلف محصولات کاغذی تبدیل میشود بسته بندی شده و بعد در بازار به فروش میرسد.

انواع برش کاغذ

استاندارد های اندازه کاغذ طبقه‌بندی متفاوتی دارد. یکی از مهم‌ترین طبقه‌بندی‌های بین‌المللی، استاندارد A است. در این استاندارد، از A0 که بزرگ‌ترین اندازه است، هرچه عدد بزرگ‌تر می‌شود، ابعاد کاغذ نصف می‌گردد به‌طوری‌که:

A0:84.1*118.9 cm

A1:59.4*84.1 cm

A2:42*59.4 cm

A3:29.7*42 cm

A4:21*29.7 cm

A5:14.8*21 cm

A6:10.5*14.8 cm

البته برش‌های غیراستانداردی مثل A-1 نیز وجود دارد.

برش و اندازه کاغذ A4 از کاربردی ترین و پرمصرف ترین اندازه کاغذ درکل جهان می باشد . شرکت ها و ادارات بیشترین مصرف کاغذ A4 را دارند. به طوری که یکی از اقلام مصرفی روزانه و مهم اداره ها به حساب می آید , بنابراین کیفیت و قیمت این کاغذ برای مسئول خرید شرکت ها بسیار مهم است.

در همه ی کالاهای مصرفی به ویژه کاغذ، کیفیت بالا و قیمت مناسب باعث میشود که یک برند ، جایگاه ویژه ای را در بازار کاغذ پیدا کند . در بررسی دستگاه کپی ، دستگاه پرینتر ، دستگاه فکس و سایر دستگاههایی که کالا مصرفی آنها کاغذ است متوجه شدیم که اگر کاغذی با کیفیت بالا استفاده کنیم عمر این دستگاه ها طولانی تر میشوند بنابراین طول عمر این دستگاه ها رابطه مستقیمی با کاغذ با کیفیت دارد

انواع کاغذبازیافت کاغذ

برای تولید کاغذ در نظر بگیرید به اندازه درختان یک جنگل چوب نیاز است بنابراین هروز در این مقیاس بزرگ چوب بریده می شود. به جای درختان بریده شده درختان جدید کاشته میشود اما به سرعت نمی تواند جای خالی درختان را پر کند به همین دلیل کاغذهای قدیمی و باطله را مجددا طی مراحل گفته شده به خمیر تبدیل میکنند و از آن کاغذهای جدید می سازند اگر نوشته یا عکس روی کاغذها باشد با مخلوطی از مواد شیمیایی آن را پاک کرده و بعد وارد مراحل تبدیل به خمیر و در انتها تبدیل به ورق میشود. اگر کاغذ باطله را از آشغال های روزمره جدا کنیم می توانیم به جلوگیری از قطع درختان کمک کنیم.

کاغذ بسازید

می توانیم در خانه به کمک وسایل ساده کاغذ بسازیم.

1. در مرحله اول کاغذهای باطله را ریز میکنیم تا بهتر با آب مخلوط شود.

2. تکه‌های کاغذ خرد شده را تا 15 دقیقه در آب گرم بگذارید. بعد از آن به کمک قاشق‌، آن‌ها را اینقدر هم میزنیم تا به خمیر تبدیل شود.

3. به کمک یک آبکش آب اضافی خمیر کاغذ را بگیرید.

4. خمیر بدست آمده را روی یک ورقه پلاستیکی پهن میکنیم و روی آن را با ورقه پلاستیکی دیگری بپوشانید.

5. در این مرحله با وردنه روی خمیر را صاف میکنیم تا هم اب اضافی خارج شود و هم سطح یک دستس به وجود بیاید.

مرحله آخر هم خمیر را در هوای ازاد و در معرض نور آفتای میگذاریم تا خشک شود و در نهایت کاغذ دست ساز ما آماده است

با همین روش ساده در زمان قدیم مردم چین از پوست درخت توت کاغذ تولید میکردند. در ایران هم برای تولید کاغذ از چینی ها الگو برداری شد. چینی ها روی دو سطح کاغذ نشاسته می ریختند تا بتوانند بهتر روی آن بنویسند. برای نتیجه بهتر شما هم به مخلوط خمیری خود مقداری نشاسته اضافه کنید یا حتی می توانید قبل از خشک شدن به خمیر گلبرگ گل یا برشی از میوه خشک شده اضافه کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

در آخر برای ساخت کاغذ بیشتر، باید درخت بیشتری از بین برود. با از بین رفتن درختان هم جنگل ها از بین خواهند رفت.پس یادمان باشد که کاغذ را بیشتر از نیازمان مصرف نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

99 − = 96

ارسال نظر