9 عادت روزمره افراد موثر

باید اعتراف کنم : خود من هم همیشه فردی موثر نبوده ام. زمان هایی وجود داشت که عادات بد در زندگی من حرف اول را می زدند و گرچه خودم فکر می کردم دستاوردهای زیادی دارم، اما در حقیقت یک قدم به جلو و دو قدم به عقب بر می داشتم. گرچه عملکردم خوب بود  و به اهدافم می رسیدم، اما متوجه نبودم که از کل ظرفیت خود استفاده نمی کنم.

خوشبختانه افرادی بسیار موثر که به موفقیت هایی بسیار بزرگ دست یافته بودند در اطراف من حضور داشتند. یک روز پس از آنکه مدتی را با یکی از دوستانم گذرانده و فعالیت هایش را بررسی کردم متوجه شدم که او بسیار بر کار خود متمرکز بوده و عاداتی متفاوت با من دارد. در همان چند ساعت به میزانی از او آموختم که عادت های من بطور کلی تغییر کرد.

چیزی که می گویم این است که افراد بسیار موثر بصورت تصادفی به این سطح نمی رسند. بلکه اقدامات خود را بصورت عمدی به نحوی انجام می دهند که از دقیقه به دقیقه تمام روزهای خود استفاده کنند. برخی از اقدامات این افراد را امتحان کنید و مطمئن باشید که میزان سازندگی شما هم افزایش خواهد یافت.

1- در هر لحظه بر روی یک چیز تمرکز کنید

گرچه انجام دادن چند کار با هم، ایده خوبی به نظر می رسد و باعث می شود تا امور بیشتری را بصورت همزمان پیش ببرید، اما این عمل میزان سازندگی شما را کاهش داده و کیفیت کار شما را کم می کند. افراد بسیار موثر تمام زمان و انرژی خود را بر روی یک وظیفه متمرکز می کنند. و این وظیفه معمولا آن عملی است که بیش از هر چیز دیگر آنها را به سمت موفقیت سوق می دهد.

2- عوامل حواس پرتی را حذف کنید

اگر تلفن شما مرتبا با دریافت پیام های شخصی و یا نوتیفیکیشن نرم افزارها حواستان را پرت کند، حتی تمرکز در هر لحظه بر روی یک وظیفه هم نمی تواند کمک زیادی به شما بکند. بنابراین افراد موثر با از بین بردن عوامل حواس پرتی در اطراف امور خود را با بالاترین سطح تمرکز پیش می برند. به عنوان یک راه حل، می توانید تلفن خود را در حالتی قرار دهید که فقط تماس های افراد ضروری برای شما به صدا درآید.

3- شکست های آینده را پیش بینی کنید

افراد موثر آنچه را که در آینده به آن نیاز پیدا خواهند کرد را پیش بینی کرده و خود را از پیش برای دستیابی به موفقیت آماده می کنند. چند ساعت یا چند روز جلوتر در مورد مسائل فکر کردن موجب کاهش استرس و افزایش میزان موثر بودن در آینده می شود. زیرا که مجبور نخواهید بود در زمانی که به چیزی نیاز دارید، آنرا پیدا و تعمیر کرده و یا در همان زمان کاری را انجام دهید.

4- بین خانه و محل کار خود توازن ایجاد کنید

رمز موثر بودن، تمرکز محض بر روی کار نیست. حتی اگر کاری که انجام می دهید ، کار رویایی شما باشد، ایجاد توازن بین روابط شخصی و ساعات کاری بسیار حائز اهمیت است. برای خانواده، دوستان، ورزش و تفریح نیز وقت بگذارید تا بتوانید از ثمره تلاش خود بهره ببرید و انرژی خود را از دست ندهید.

5- پیام های خود را در ساعات خاصی بررسی کنید

پاسخ دادن به پیام ها به محض دریافت، موجب از بین رفتن تمرکز می شود. یک فرد موثر می داند که اگر در مقابل هر شخص یا هر چیزی که قصد دارد توجه او را جلب کند کوتاه بیاید، هرگز به جایی نخواهد رسید. به جای اینکه بطور مرتب پیام های دریافتی خود را چک کنید، اینکار را حداکثر دو یا سه بار در طول روز انجام دهید. همچنین برای پاسخگویی به پیام ها زمان مشخصی را در نظر بگیرید و پیام ها را با توجه به میزان اهمیت آنها اولویت بندی کنید.

6- از جلسه های بیهوده پرهیز کنید

اغلب جلسات هدف خاصی نداشته و مقدار زیادی از وقت شما را هدر می دهند. اغلب، حضور افراد در این جلسات ضروری نیست و تمام اطلاعات مورد نظر را می توان از طریق ایمیل و یادداشت انتقال داد. اگر مجبورید جلسه ای برگزار کنید، دستور جلسه را از پیش تعیین کرده و شخصی را به عنوان مسئول جلسه در نظر بگیرید تا افراد از وظایف خود در جلسه خارج نشوند. و یا از نرم افزارهای تعاملی به جای برگزاری جلسه استفاده کنید.

7- کمتر بله بگویید

افراد موثر دو چیز را می دانند: زمان چیزی با ارزش است. هر چه تعداد کارهایی که بر عهده می گیرید بیشتر باشد، امکان انجام دادن آنها کمتر می شود. دوم نیز ارزش بصیرت است. بدین معنی که اگر قرار است با سرعت به جلو حرکت کنید، باید مسیر خود را با دقت انتخاب کنید. هیچ وقت بخاطر ترس بله نگویید که حاصلی ندارد. اغلب بگویید : نه !

8- تا جای ممکن امور خود را به دیگران محول کنید

“محول کردن امور” مانند خواهر دوقلوی “کمتر بله گفتن” است. واگذاری کنترل امور و محول کردن کارها به نحوی کارآمد یکی از تکنیک های افراد موثر است. بعضی وقت ها باید بگویید “بله”، اما زمان پیگیری تبعات آن را ندارید. در این مواقع کسی را پیدا کنید تا کارهایی که قادر به انجام آن نیستید را برای شما انجام دهد. از مدیریت گروه های کاری گرفته تا گرفتن لباسهایتان از خشکشویی، مجبور نیستید که همه کارها را خودتان انجام دهید.

9- با یک برنامه صبحگاهی، خود را پرورش دهید

افراد موثر یک برنامه ثابت صبحگاهی دارند که آنها را برای روز پیش رو آماده می کند : قهوه یا چای، حمام آب گرم، نرمش و خواندن مجله در صدر این لیست قرار دارند. اما این برنامه می تواند هر چیزی باشد که ذهن و بدن شما را برای ادامه روز آماده می کند. برنامه صبحگاهی بعد از مدتی به عادت شما تبدیل شده و بیاد داشته باشید که عادات خوب، شما را سالم، با انرژی و آماده نگه می دارند.

منبع : entrepreneur

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

13 + = 22

ارسال نظر