نکات ضروری فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی ( قسمت اول )

واحد سالنامه برگ به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان سررسید در ایران، قصد دارد در این مقاله نکات ضروری فروش سررسید را به شرکت های تبلیغاتی واسطه و همکاران تبلیغاتی معرفی کند. آشنایی با این روش ها باعث افزایش توانایی شرکت های تبلیغاتی در فروش سررسید شده و به افزایش میزان سود آنها و همچنین رضایتمندی بالاتر مشتریان منجر خواهد شد.

این مقاله دارای دو قسمت است. برای مطالعه قسمت دوم اینجا را کلیک کنید.

هرچه به پایان سال نزدیک می شویم، تب و تاب خرید سررسید تبلیغاتی در میان شرکت ها و سازمان ها افزایش می یابد. شرکت ها سررسید های سال جدید را با افزودن لوگو و لت های گلاسه تبلیغاتی سفارشی کرده و آنها را به عنوان هدیه در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. هدیه دادن سررسید باعث می شود تا مشتریان در طول سال و با استفاده از آن، شرکت هدیه دهنده و برند وی را بصورت مکرر بیاد آورده و نام و نشان وی در ذهن آنها به شکلی موثر باقی بماند.

اما همیشه خرید سررسید برای شرکت ها کار ساده ای نیست. یکی از دغدغه های بزرگ شرکت ها در این حوزه، پیدا کردن تامین کننده ای است که اولا بتواند مدل و طرح مورد نظر شرکت را با قیمتی متناسب به وی ارائه دهد. و ثانیا قابل اعتماد بوده و بتواند به تمام تعهدات خود در زمان مقرر عمل کند. در این زمان شرکت ها سه رویه را پیش می گیرند.

برخی از شرکت ها با تحقیق و جست وجو تولید کنندگان اصلی سررسید را پیدا کرده و با آنها تماس می گیرند. این شرکت ها خرید بی واسطه را ترجیح می دهند و توانایی و تجربه لازم برای برقراری ارتباط و پیگیری امور خود از تولید کننده را دارند. سفارش مستقیم سررسید به تولیدکننده اصلی، مزایای فراوانی دارد که البته در حوزه بحث این نوشته نمی گنجد.

دسته دومی از شرکت ها وجود دارند که با توجه به حضور نیروی متخصص در مجموعه، طراحی و تولید سررسید را خود دنبال می کنند. این شرکت ها با چاپ خانه ها، جلدسازی ها و صحافی ها طرف حساب شده و تولید سررسید خود را قدم به قدم جلو می برند. این روش گرچه ممکن است قیمت سررسید تمام شده را تا حدودی کاهش دهد، اما به دلیل یکپارچه نبودن مراحل تولید و عدم وجود تجربه کافی، با ریسک کاهش کیفیت مواجه است. همچنین اگر در مراحل تولید مشکلی بوجود آید و به دوباره کاری منجر شود، ممکن است هزینه تمام شده سررسید از آنچه شرکت می توانست بصورت یکجا سفارش دهد، بیشتر شود.

دسته سوم شرکت ها نیز که بیشتر مورد توجه شرکت های تبلیغاتی قرار می گیرند شرکت هایی هستند که به دلایل مختلف ترجیح می دهند با یک شرکت به عنوان واسطه برای خرید سررسید همکاری کنند. از جمله این دلایل عبارتند از :
1 – عدم دسترسی به تولید کنندگان اصلی سررسید
2 – عدم داشتن تجربه سفارش قبلی و نبود آشنایی کافی
3- عدم وجود وقت و نیروی لازم برای پیگیری جزئیات اموری مانند طراحی
4- اعتماد و تجربه خوب همکاری قبلی با شرکت تبلیغاتی واسطه
5- شناخت و درک مناسب شرکت تبلیغاتی واسطه از نیازهای مشتری
و ….

در مورد این گونه مجموعه ها، شرکت های تبلیغاتی می توانند وارد عمل شده تا علاوه بر پاسخگویی به نیازهای آنان، سود مناسبی را برای خود بدست آورند. فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی دارای این مزیت است که شرکت تبلیغاتی با فرایندهای پیچیده تولید درگیر نشده و سرمایه خود را درگیر خرید مواد اولیه و استخدام نیروی تولید نمی کنند. مزیت رقابتی شرکت های تبلیغاتی در این نوع معاملات نسبت به رقبای خود، روابط و توانایی آنها در کسب اعتماد خریدار و مهارت های مذاکره و فروش است. باید به یاد داشته باشید که اگر یک شرکت تبلیغاتی نتواند خریدار را به خرید از نمونه های خود متقاعد نماید، عملا فرصت کسب سود و ارتباط با مشتری خود را در اختیار شرکت های رقیب قرار داده است.

در این مقاله سعی شده است تا به نکاتی که شما، به عنوان یک شرکتهای تبلیغاتی، می بایست برای فروش سررسید مد نظر قرار دهید اشاره شود.

نکات ضروری فروش سررسید توسط شرکت های تبلیغاتی واسطه

تامین کننده خود را با دقت انتخاب کنید

هر شرکت تبلیغاتی باید ابتدا تصمیم بگیرد که می خواهد با کدام یک تولید کنندگان سررسید همکاری داشته باشد. یکی از اشتباهات بزرگ در این مرحله، دریافت نمونه و کاتالوگ از تمام تولیدکنندگان و ارائه آنها به مشتریان است. لذا ابتدا تولیدکنندگان را با توجه به معیارهای خود گلچین کنید. هر چه تامین کنندگان شما معتبرتر و سررسیدهای تولید شده توسط آنان با کیفیت تر باشد، احتمال موفقیت شما در معامله با مشتریانتان و همچنین کسب رضایت و ایجاد روابط بلند مدت با آنها بیشتر خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که گرچه قیمت و درصد همکاری در نظر گرفته شده از سوی تامین کننده عاملی مهم در انتخاب وی است، اما این عامل هرگز نباید به عنوان تنها فاکتور تصمیم گیری در نظر گرفته شده و یا برای آن نسبت به اعتبار و کیفیت محصولات تولید کننده اولویت قائل شوید. بیاد داشته باشید که مشتری در نهایت سررسید را از شما خریده است و حتی اگر تولید کننده نتواند به تعهدات خود عمل کند و یا کیفیت خروجی پایین باشد، شما باید به مشتری خود پاسخگو باشید.

نمونه های سررسید خود را یکپارچه کنید

شرکت های تبلیغاتی می توانند نمونه های چند تولید کننده را در کنار هم جمع آوری کرده و به مشتریان خود ارائه دهند و از این طریق حق انتخاب بیشتری را برای وی بوجود آوردند. اما در عین حال باید توجه داشته باشید که در ارائه نمونه دچار افراط و تفریط نشوید. سعی کنید در هر قطع، حداقل چند گزینه را به مشتری خود ارائه دهید اما تعداد نمونه ها در حدی زیاد نباشد که وی را گیج کند. همچنین وجود سررسید هایی با رنگ های گوناگون ترجیحا در طیف روشن و تیره، احتمال انتخاب توسط مشتری را افزایش می دهد. منظور از یکپارچگی در ارائه نمونه این است که به شکلی برنامه ریزی شده، در تمام قطع ها و طیف های رنگی گوناگون را در نمونه های سررسید خود قرار دهید.

نیاز مشتری خود را بشناسید

برخی از مشتریان طرح های کلاسیک و برخی طرح های مدرن را می پسندند. برخی از مشتریان فقط یک قطع یا جلد خاص را برای سررسید در نظر گرفته و به گزینه های دیگر فکر نمی کنند. در مذاکرات تلفنی قبل از ارائه نمونه، می توانید با طرح چند سال هوشمندانه، سلایق و نیازهای مشتری خود را شناخته و آنها را در هنگام ارائه نمونه و مذاکرات بعدی مد نظر قرار دهید. مثلا اگر مشتری در حرف های خود به این نکته اشاره کند که یک سررسید جمع و جور می خواهد و اصلا جنس جیر را نمی پسندد، شما می توانید فقط سررسید های سایز متوسط و کوچک خود را به وی ارائه داده و در مذاکرات بعدی، تنوع بالای سررسید های غیر جیر موجود در نمونه های خود را به عنوان یک مزیت به وی معرفی کنید. شروع مذاکرات با شناخت کافی از نیازهای مشتری، احتمال فروش را به شدت افزایش می دهد.

در مورد سررسید اطلاعات تخصصی کسب کنید

یکی از دلایلی که شرکت ها به جای مراجعه به تولید کننده اصلی، از شرکت های تبلیغاتی واسطه برای خرید سررسید کمک می گیرند، عدم آشنایی آنها با جزئیات تخصصی سفارش سررسید است. لذا اگر مشتری در مذاکرات و پرسش و پاسخ های خود به این نتیجه برسد که شما در این حوزه اطلاعات و تخصص لازم را دارید، بسیار راحت تر به شما اعتماد کرده و سفارش خود را به شما خواهد سپرد. اگر با این حوزه آشنایی کافی ندارید، حتما نکات سفارش سررسید را با دقت مطالعه کنید.

تصمیم گیری را برای مشتری آسان کنید

مطالعات روان شناسی نشان داده است که اگر یک مشتری در هنگام خرید در معرض اطلاعات و گزینه های بسیار زیادی قرار گیرد، برای انتخاب دچار استرس شده و حتی ممکن است از خرید خود منصرف شده و یا آن را به تعویق بیندازد. هرگز موضوع سفارش سررسید را بیش از حد برای مشتری خود پیچیده نشان ندهید و او را با گزینه ها و انتخاب های زیاد گیج نکنید. اگر احساس می کنید مشتری برای انتخاب خود دچار سردرگمی است، مرحله به مرحله به او کمک کنید تا گزینه های اضافی را حذف کرده و در نهایت به یک یا چند گزینه برسد. سپس با تعریف و اولویت بندی معیارهای مورد نظر مشتری، به گزینه های باقیمانده امتیاز دهید و سررسید مناسب را به وی معرفی کنید.

این مقاله دارای دو قسمت است. برای مطالعه قسمت دوم اینجا را کلیک کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

ارسال نظر