سررسید و سالنامهمراحل تولید و چاپ سررسید 1400

سالنامه یا سررسید به شکل یک دفتر یا دفترچه است که در صفحات داخلی آن اطلاعت تقویم و روزهای مختلف سال درج شده و به راحتی می توان به وسیله آن برای روزهای آینده برنامه ریزی کرد. به علاوه از سررسیدها به عنوان یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین هدایای تبلیغاتی نیز استفاده می شود چرا که این فرصت و امکان را در اختیار مدیران و صاحبان مشاغل قرار می دهد که به مدت یکسال و یا بیشتر در دیدرس مخاطبان خود قرار گیرند. این مسئله تاثیر به سزایی در برند سازی و ماندگاری آرم تجاری شما در ذهن مشتریان دارد. اما در مراحل تولید سررسید 1400 چه می گذرد؟ در ادامه این مقاله با مراحل تولید سررسید 1400 آشنا خواهید شد.

مراحل چاپ و تولید سررسید 1400

ساخت و تولید سررسید کمی پیچیده و دشوار است و به دقت و توجه بسیار زیادی نیازمند است. در ادامه این مطلب مراحل مختلف چاپ و تولید سررسید 1400 را با هم بررسی می کنیم:

 • فرم بندی صفحات و طراحی داخل سررسید
 • تهیه کاغذ
 • انتخاب جنس جلد
 • ساخت جلد
 • تهیه آستر بدرقه
 • تهیه ربان
 • تهیه شیرازه
 • تهیه تنظیف
 • اجرای خدمات روی جلد
 • صحافی
 • و در نهایت بسته بندی

فرم بندی صفحات و طراحی داخل سررسید

در این مرحله کافیست نوع سررسید را مشخص کنید. از انواع سررسید می توان به سررسیدهای روزانه، هفتگی و … به این شکل که در هر صفحه یک روز مشخص شده باشد و یا در هر صفحه یک هفته مشخص شده باشد، اشاره کرد. سپس تعداد صفحات مقدماتی و انتهایی آن را مشخص کنید. برای ضریب صفحات بهتر است از عدد 8 یا 16 استفاده کنید. پس از تکمیل این مرحله و مشخص کردن تعداد صفحات می توانید آن را به واحد طراحی ارجاع دهید تا هر کدام از صفحات را به طور جداگانه طراحی کنند.

توجه داشته باشید که با استفاده از نرم افزارهای مخصوص طراحی سررسید می توانید هم در زمان و هزینه ها صرفه جوی کنید و هم ضریب خطا را به طور قابل توجهی پایین بیاورید. در این مرحله باید فایل های آماده و طراحی شده را برای تهیه زینک به بخش لیتوگرافی ارسال کنید.

تهیه کاغذ

حالا نوبت به خرید و تهیه کاغذ رسیده است. برای تهیه کاغذ باید بر اساس گرماژ مورد نیاز خود، کاغذ سفید یا کرم سفارش دهید.

انتخاب جنس جلد

هنگام سفارش جنس جلد باید به نکات مهمی توجه کنید تا سررسید شما ماندگار و با کیفیت عرضه شود. هر کدام از جلدها، ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند و شما باید بسته به نیاز، سلیقه، تعداد سفارش، میزان بودجه و دیگر فاکتورهای مهم در سفارش سررسید، نوع جلد را انتخاب نمایید. برای انتخاب گزینه مناسب بهتر است معایب و مزایای هر یک را مورد بررسی قرار دهید. از انواع جلدهای مناسب سررسید می توان چرم مصنوعی و طبیعی، ترمو، گالینگور، جیر و اشبالت، سلفون را نام برد.

چرم مصنوعی یکی از انواع جلدها برای سررسید محسوب می شود که نسبت به چرم طبیعی ارزان تر است و می توان آن را در تنوع رنگی مختلفی عرضه کرد. ترمو یکی از چرم های مصنوعی محسوب می شود که گران تر بوده و در عین حال مقاومت بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارد. چرم ترمو نسبت به حرارت واگنش نشان می دهد و می توان به روش داغکوبی طرح و نگاره های زیبایی بر روی آن جک کرد. گالینگور از جنس های سخت و بسیار مقاوم است که در بین انواع جلد سررسید محبوبت فراوانی دارد. در این نوع جلد از مقواهای سنگین با پوشش پارچه ای استفاده می کنند. در ساخت جلد گالینگور گاهی اوقات به غیر از پارچه از چرم نیز استفاده می شود. در کل ویژگی بارز آن سختی و مقومت بالای آن است که اغلب در تهیه جلد کتب ارزشمند و قطور از آن بهره می برند. جیر و اشبالت بسیار شبیه به هم هستند و بر روی هر کدام از آنها پرزهایی وجود دارد که آن را پوشیده است. جیر های با کیفیت تراکم پرزهایشان بیشتر است و گستردگی یکسانی دارند. تفاوت عمده چرم جیر و اشبالت در این است که جیر بسیار نرم تر و انعطاف پذیرتر است. در نهایت جلد سلفونی که یکی از جلدهای محبوب در بین سفارش دهنده های سررسید است زیرا شما می توانید انواع و اقسام طرح های خود را چاپ کرده و با یک پوشش سلفونی برای جلد سررسید استفاده کنید. هزینه تولید سررسید با جلد سلفونی کمتر از سایر جلدها است بنابراین برای تولید سفارشات با تیراژ بالا بسیار مناسب است.

ساخت جلد

شما با توجه به فاکتورهای گفته شده در بالا، جنس جلد سررسید خود را انتخاب کرده اید. در این مرحله باید اندازه و عطف آن توسط جلدساز محاسبه شود تا به مرحله تولید برسد.

تهیه آستر بدرقه

آستر بدرقه در واقع صفحه ابتدایی و انتهایی صفحات داخلی سررسید است که به جلد کتاب متصل می شود. این نوع آستر را معمولا از کاغذ کرم، تحریر، فانتزی، کارتی، امباس و … تولید می کنند. دقت کنید که حتما میزان گرماژ کاغذ آستر بدرقه بین 100 تا 120 گرم باشد.

فراموش نکنید این آستر نقش مهمی در ماندگاری سررسید شما خواهد داشت که اگر توجه لازم در انتخاب آن نداشته باشید می تواند تمام تلاش های شما در تولید بخش های مختلف سررسید را بی ارزش کند.

تهیه روبان، شیرازه و تنظیف

حال باید روبان، تنظیف و شیرازه را تهیه کنید و به بخش صحافی تحویل دهید. فرم ها را در این مرحله چاپ می کنند و تا می زنند. سپس آنها را بر اساس ترتیب خود منظم کرده و آستر بدرقه را می چسبانند. فرم های ترتیب شده را به هم میدوزند و چسب کشی می کنند و در نهایت برش زده و داخل جلد می گذارند.

اجرای خدمات روی جلد

سفارش دهنده می تواند به انواع مختلفی آرم و لوگو کسب و کار خود را بر روی سررسید حک کند. از انواع این روش ها می توان به داغکوب، طلاکوب، حک لیزری، درج پلاک و … اشاره کرد که هر کدام بسته به نوع جلدی که انتخاب کرده اید مورد استفاده قرار می گیرد.

صحافی

بعد از گذشتن از مراحل گفته شده سررسید ها را زیر پرس قرار می دهند تا چسبشان خشک شود و تغییر شکل ندهند.

بسته بندی

بعد از اتمام تمامی مراحل سررسیدها را در کارتن بسته بندی کرده و برای ارسال آماده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

ارسال نظر