سررسید تبلیغاتی

سررسید یا سالنامه دفترچه یادداشتی در سایزهای مختلف است، که اطلاعاتی مانند تاریخ، مناسبت ها، اعیاد و تعطیلات را دارا می باشد و شما به واسطه این ویژگی می توانید کارهای روزانه، اطلاعات و برنامه ریزی های خود را در داخل آن یادداشت نمایید.

در واقع شما تقویمی در اختیار دارید که علاوه بر تقویم روزانه، اطلاعات و مناسبت ها، امکان اضافه نمودن یادداشت و برنامه ریزی روزانه را نیز به شما می دهد. در انتهای سررسید می توان دفترچه تلفن و اطلاعات ضروری مانند اطلاعات مهندسی مقیاس ها و… را نیز اضافه نمود. همچنین سررسید را می توان به صورت روز شمار (به تفکیک پنجشنبه جمعه در یک صفحه و یا جمعه جدا )، هفته شمار و یا ماه شمار تولید کرد. چاپ داخلی سررسید را می توان به صورت چند رنگ انجام داد؛ اما استفاده از دورنگ در چاپ سررسید آن را به لحاظ هزینه در حالت بهینه قرار می دهد. به جهت صرفه جویی در هزینه چاپ، شرکت های تولید کننده سررسید از چاپ تکرنگ نیز استفاده می کنند و البته این سررسید ها در رده های نازل و بی کیفیت قرار می گیرند.

شرکت ها و مجموعه ها هرساله سالنامه را در تیراژ های مختلف چاپ کرده و به مشتریان و پرسنل خود ارائه می دهند. در این میان با اضافه نمودن اطلاعات کاربردی و تبلیغات خود، سعی می کنند سررسید را جذاب تر کرده و خود را در ذهن مشتریان ماندگار کنند.

سررسید را می توان در قطع های دلخواه تولید کرد؛ اما تولید کنندگان این محصول، به جهت دوری از باطله شدن کاغذ، سایز های استانداردی را تولید می کنند که در ادامه به توضیح و تشریح آن خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

انواع قطع سررسید:

سایز های استاندارد سررسید عبارتند از

رحلی(28*21)، وزیری(24*17)، رقعی (21*14)، اروپایی(21*13)، جیبی(17*12)، خشتی(22*22)، پالتویی(19*10) و…

 

 

کاغذ داخلی سررسید:

در صفحات داخلی سررسید عموما از کاغذ تحریر 70 گرم در رنگ های سفید و کرم استفاده می شود. البته استفاده از کاغذ کرم در سال های اخیر طرفداران بیشتری پیدا کرده و با اینکه قیمت تمام شده آن نسبت به کاغذ سفید بالاتر خواهد شد، اما بدلیل آنکه ظاهر زیباتر و با ارزش تری به سررسید می دهد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

کاغذ های مورد استفاده در سررسید، بیشتر از کشورهای چین، اندونزی و یا کره تامین می گردد که برندهای اندونزی و کره ای از کیفیت بالاتری نسبت به برند چینی برخوردارند. در تولید سررسید از کاغذ گلاسه نیز استفاده می شود؛ اما استفاده از این کاغذ بیشتر در سررسید های نفیس کاربرد دارد و از نظر قیمت نیز گران تر و با وزن بیشتری هستند.

 

 

جلد سررسید:

برای تهیه جلد سررسید عموما از چرم مصنوعی، چرم طبیعی، گالینگور و جلد سلفونی متشکل از کاغذ گلاسه چاپی و روکش سلفونی، جیر و… استفاده می شود.

چاپ داخلی سررسید، به طور عام شامل چاپ دورنگ و تک رنگ شده و در موارد اختصاصی بنا به درخواست مشتری چاپ 4 رنگ نیز صورت می گیرد. شرکت ها می توانند از خدمات اختصاصی کردن سررسید برای سفارشی سازی سررسید های خود استفاده کنند.

خدمات سفارشی سازی سررسید شامل موارد زیر می باشد.

 

 

سررسید

 

 

لت گلاسه:

منظور از لت گلاسه، صفحاتی است که از جنس کاغذ گلاسه با چاپ رنگی در تعداد صفحات مختلف در ابتدا، انتها یا وسط سررسید قرار می گیرد. هدف از اضافه نمودن لت گلاسه، ایجاد فضایی برای درج اطلاعات شرکت ها و تبلیغ خدمات و محصولات به صورت گرافیکی است. تعداد صفحات لت گلاسه بسته به  مقدار اطلاعات مشتری از 2 تا 32 صفحه می تواند باشد؛ اما تعداد صفحات بیشتر با توجه به محدودیت های فنی باید با تولید کننده هماهنگ شود.

 

 

چاپ ترام:

شامل چاپ لوگو یا اطلاعات دیگر به صورت تک رنگ تا 4 رنگ در تمامی صفحات سررسید می باشد و فقط در تیراژ بالا امکان پذیر است. استفاده از چاپ لوگو در سررسید می تواند یکی از روش های موثر در ماندگاری در ذهن استفاده کننده از سررسید باشد.

 

 

حکاکی لیزری:

به صورت حکاکی برروی پلاک سررسید و یا مستقیما برروی جلد سررسید انجام می گیرد.

 

 

کاغذ داخلی سررسید

 

 

چاپ داغکوب و طلاکوب:

روش دیگری که برای درج لوگوی شرکت سفارش دهنده سررسید می توان به کار برد، استفاده از داغکوب و طلاکوب بر روی جلد سررسید می باشد. در این حالت با استفاده از کلیشه می توان برروی جلد سررسیدهای چرمی و یا ترمو لوگو و اطلاعات را چاپ کرد. این روش در جلدهای ترمو، به دلیل تغییر رنگ جنس ترمو در برابر حرارت، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

روبان اختصاصی:

روبان، نواری پارچه ای برای مشخص کردن صفحه خاصی از سررسید بوده و البته در زیبایی سررسید نیز موثر است. لوگوی شرکت سفارش دهنده را می توان به صورت بافت اختصاصی و یا چاپ برروی روبان انجام داد. البته باید مد نظر قرار داد که استفاده از روبان در سررسید های فنری امکان پذیر نیست و فقط می توان در سررسید های ته دوخت بکار برد. برای اطلاع دقیق از قیمت و خدمات اختصاصی روبان می توانید با کارشناسان سالنامه برگ در ارتباط باشید.

 

 

آستر بدرقه:

کاغذی که صفحات داخلی سررسید را به جلد متصل می کند را آستر بدرقه می نامند. در تهیه این آستر معمولا از کاغذ تحریر، فانتزی و یا گلاسه استفاده می شود. آستر بدرقه در سررسید از اهمیت ویژه ای برخودار است؛ به این دلیل که بخاطر متصل کردن جلد و صفحات داخلی در هنگام باز شدن سررسید، کل وزن آن بر روی آستر بدرقه می افتد و اگر آستر بدرقه از کیفیت مناسبی برخودار نباشد در مدت کوتاهی پس از استفاده پاره شده و جلد جدا میگردد. لذا توجه به این موضوع نقش تعیین کننده ای در کیفیت سررسید تولید شده دارد که خوشبختانه در محصولات سالنامه برگ نیز توجه زیادی به آن شده است.

نکته بعدی در مورد آستر بدرقه، نقش آن در زیبایی سررسید است. در هنگام باز نمودن سررسید اولین صفحه ای که چشم بیننده به آن می افتد، آستر بدرقه است. بنابراین استفاده از طرح ها و رنگ های زیبا می تواند نقش بسزایی در افزایش زیبایی سررسید داشته باشد. عموما تولید کنندگان از کاغذ تحریر برای آستر بدرقه استفاده می کنند که در گرماژ بالا (100یا 120 گرم) و به صورت سفید، تمپلات رنگی و یا خود رنگ می باشد.

می توان از ام باس برای طرح دار کردن آستر جهت هرچه زیبا تر شدن آستر نیز استفاده نمود. برای اختصاصی کردن آستر بدرقه می توان لوگوی شرکت سفارش دهنده را بر روی آن چاپ نمود. کاغذ های فانتزی هم غالبا کاغذ های مقاوم، خود رنگ و بافت دار می باشند که به دلیل قیمت بالا، کمتر در سررسید های ته دوخت مصرف می شوند، اما بدلیل مقاومت بالایی که دارند، گزینه مناسبی در سررسید های فنری خواهد بود. استفاده از کاغذ گلاسه نیز اغلب به درخواست و سفارش مشتری صورت می پذیرد و می توان مانند لت های گلاسه استفاده شده در سررسید از چاپ 4 رنگ برای اختصاصی کردن آن استفاده نمود.

علاوه بر چاپ تک رنگ و 4رنگ، از دیگر خدماتی که برای اختصاصی کردن آستر می توان به کار برد، استفاده از طلاکوب نقره کوب است که به صورت ضرب لوگو بر روی آستر خواهد بود.

نکته مهم دیگر که در کیفیت سررسید بسیار مهم است، چسباندن آستر به جلد و داخلی سررسید است. اگر از کاغذ سبک برای آستر استفاده گردد، علاوه بر اینکه در طولانی مدت آستر بدرقه سررسید پاره خواهد شد، بدلیل نازکی امکان بیرون افتادن بافت مقوا و لبه های تا شده جلد نیز وجود دارد که زیبایی سررسید را تحت تاثیر قرار خواهد داد. چسباندن آستر به دو شیوه دستی و اتوماتیک انجام می گردد. ایراد شیوه سنتی یا همان استفاده از نیروی انسانی این است که سرعت تولیدکاهش می یابد و در صورت عدم دقت در توزیع یکنواخت چسب، امکان باز شدن لبه های آستر وجود دارد. عدم تطبیق مناسب آستر با جلد نیز سبب بیرون زدن کاغذ و یا فاصله افتادن بین لبه تا شده جلد و آستر خواهد شد. بنابراین توصیه می گردد که حتما به تولید کنندگانی که از دستگاه های اتوماتیک استفاده می کنند سفارش دهید. واحد سالنامه برگ نیز دستگاه های اتوماتیک را مورد استفاده قرار می دهد.

با ذکر منبع در هنگام انتشار دوباره ، به حقوق نگارندگان آن احترام بگذارید.

calendar-ordering
contact-bargcalendar-b

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد. فیلد های الزامی با علامت * نشانه گذاری شده اند.

ارسال نظر